Doporučené odkazy

Česká podiatrická společnost o.s. - Společnost sdružující odborníky z řad lékařů, podologů, protetiků a fyzioterapeutů. Cílem společnosti je podpora a rozvoj kompletní péče o nohu.

Proteor CZ s.r.o. - Poskytujeme služby v celé šíři ortopedické protetiky, která zahrnuje odbornou péči lékařů, aplikaci a výrobu orto-protetických pomůcek.

Medica Chirurgica s.r.o. - Nestátní zdravotnické zařízení Medica Chirurgica nabízí služby specializovaných ambulancí, rehabilitace a fyzioterapie.

Podiatrie

Podiatrie je jednoduše řečeno věda o noze. Zabývá se správnou léčbou a ošetřením zdravých i nemocných nohou. V čem spočívá komplexní podiatrická péče:

 • Ošetřování zarostlých nehtů I.-III.st. – nehtové špony- chir.léčba
 • Použití silikonových korektorů na různé deformity prstců nohou
 • Samotné fyzikální vyšetření pacienta s problémy nohou – viz. níže
 • Doporučení vhodných stélek a u lehčích vad úprava sériově vyráběných vložek do bot (nehradí pojišťovna), v případě složitějších vad nohou zajištění vyšetření protetikem a zhotovení individuální ortopedické vložky
 • Tejpování
 • Specializované ošetření postižené kůže a nehtů nohou pomocí vysokootáčkové frézy – kuří oka, otlaky, zarůstající nehty, nohy diabetiků
 • Poradenství ve správném obouvání dětí i dospělých.


 • Vlastní vyšetření pacienta v naší podiatrické ambulanci zahrnuje:

  - odběr anamnézy včetně rodinné, osobní a pracovní,
  - kontrola obuvi , ve které pacient chodí, nebo kterou používá na sport či v práci,
  - samotné vyšetření se provádí ve spodním prádle – je to důležité ke zhodnocení patologií nejen na dolních končetinách, ale i ke zhodnocení samotné postury = postoje pacienta, ke zjištění různých patologií v oblasti pánve či páteře (pokles pánve na jedné straně, asymetrie v délce končetin, zakřivení páteře např. skoliózy apod.) používáme dvoupaprskový laser,
  - vyšetření na podoskopu (skleněná deska se zrcadlem, pomocí které lze zjistit rozložení tlaků na chodidlech)
  - fyzikální vyšetření nohou vleže na lůžku – pohyblivost kloubů, otlaky, vyšetření kolen a kyčlí
  - (vyšetření tlaků z chodidel na tenzometrické desce – statické x dynamické) – zatím v naší ambulanci neprovádíme
  - (vyšetření na chodícím pásu) – zatím v naší ambulanci neprovádíme

  Zhodnocení a řešení nalezených patologií nohy

  - upravení sériově vyrobené vložky přímo v ambulanci (u lehčích vad) - používáme novozélandské vložky Formthotics, do budoucna počítáme s rozšířením výběru stélek, u těžších vad zajištění specializovaného protetického vyšetření a zhotovení individuální stélky (odlitkové) či obuvi
  - specializované ošetření otlaků, kuřích ok, zarůstajících nehtů a jiných patologií nohou vysokootáčkovou frézou
  - další doporučení - kosmetika, ortézy
  - doporučení rehabilitace
  - operační zákroky – prováděné na aseptickém sálku chirurgické ambulance v Medica Chirurgica – zarůstající nehet III.-IV.st., odstranění kalusů, kuřího oka, či doporučení výkonu cestou ortopedické ambulance - operace paličkových a drápovitých prstců, haluxů apod.

  Podiatrická ambulance pro diabetiky

  - ambulance je zaměřená na pacienty se syndromem diabetické nohy a pacienty s rizikem syndromu diabetické nohy
  - pacienti s diabetem často trpí periferní neuropatií, která je důvodem necitlivosti nohou a tedy důvodem častého poranění na noze s následným vznikem infekce a defektu
  - další příčinou přispívající ke vzniku defektů je postižení cév, tzv. angiopatie, u diabetiků jsou postiženy především cévy menšího průsvitu na periferii dolních končetin (mikroangiopatie)
  - podiatrický screening - k vyšetření diabetické neuropatie a angiopatie se používají různé nástroje a přístroje: mikrofilamenta, ladička, příp. biothesiometr, Neuropad - náplasti na zjištění vegetativní neuropatie, dopplex – tužkový doppler s tlakoměrem k určení ankle-brachial indexu – index sloužící ke zjištění tíže ischemického postižení
  - na základě výše zmíněných vyšetření je pacientovi doporučeno další řešení – doplnění rtg k vyloučení postižení kostí infektem - tzv. osteomyelitidy, doppler tepen – UZ vyšetření tepen a zjištění tíže aterosklerotického postižení, CT angiografie – přesnější než UZ, dále možnosti intervenčních výkonů na cévách cestou angiologického pracoviště – PTA (perkutánní transluminální angioplastika = roztažení cévy balonkem, příp.zavedení stentu do takto roztažené cévy), chirurgické cévní výkony – bypassy na DKK
  - k vyšetření pacienta s rizikem diabetické nohy patří také poučení pacienta o péči o nohy – edukaci provádí podiatrická sestra, příp. lékař.
  ​ - (zatím neprovádíme,bude upřesněno)

  Silikonové korektory


  Silikonové korektory se používají k vypodložení míst na noze, kde dochází k různým otlakům, kuřím okům apod., dále mohou více či méně korigovat špatné postavení prstců a palce, např. drápovité, paličkovité či kladívkové prstce, přeložené prstce, vbočený palec (hallux valgus), mohou odlehčit otlakům na plosce nohy v oblasti hlaviček zánártních kostí.

  Korektory jsou ve formě prefabrikovaných výrobků, těch je mnoho druhů, různých velikostí a tvarů dle dané deformity. Další možností je korektor zhotovený individuálně na deformitu nohy pacienta. K tomuto účelu v naší ambulanci používáme silikon ERKOTON, který se skládá ze dvou hmot, které se při modelaci spojí a ztuhnou v požadovaném tvaru.


        

  Doporučení pro obouvání dětí

  První krůčky se objevují již v kojeneckém věku (do 12 měsíců). V tomto věku není potřeba dětem obouvat žádné bačkůrky, hlavně ne s pevnou podrážkou, maximálně je možné dítěti nazout měkké “capáčky“, nejlépe kožené. Plochá noha je v tomto období života zcela normální.

  Stabilní, samostatná chůze se objevuje v batolecím věku mezi prvním a třetím rokem života. Vyvíjí se klenba. Noha v tomto věku roste velmi rychle, proto je nutné nohu v obuvi častěji kontrolovat. Nevhodná obuv v tomto období může vést k různým deformitám nohou. Dětská obuv by měla dobře padnout, nejhorší je nošení malé obuvi, to může vést k deformaci prstců i nohy. Proto musíme dětskou obuv pravidelně kontrolovat. Špatné je též dávat obnošené bačkůrky či boty dítěti po starším sourozenci. Dětská obuv musí mít nadměrek (prostor mezi špičkou boty a mezi nejdelším prstcem) 10-15mm. Nadměrek slouží pro volný pohyb prstců při prodlužování nohy, ke kterému dochází během chůze. Dětská obuv musí být dostatečně ohebná v oblasti kloubů mezi zánártními kůstkami a samotnými prstci, tedy v přední části, nesmí být rigidní. Zkoušíme to již při nákupu obuvi ohnutím špičky proti nártu. Tuhá neohebná podešev je naopak nutná u již zjištěných patologií chodidel, kdy koriguje například chodidlo u dětské mozkové obrny. Podešev musí být kvalitní, musí tlumit nárazy při chůzi a běhu, podpatek dětské obuvi by měl být vysoký maximálně 0,5cm. Vysoký podpatek vede ke zkracování Achillovy šlachy. Dětská obuv má být šněrovací nebo na suchý zip, má být co nejlehčí, a hlavně hygienicky nezávadná, nejlépe vyrobená z usně či textilu (prodyšný materiál, absorbující vlhkost).

  Až po třetím roce života je možno pomýšlet na plochou nohu a řešit ji. Hlavní prevencí vzniku ploché nohy je zajistit přirozený vývoj, nestavět dítě předčasně na nohy! A když už chodí, nechat ho běhat po trávě nebo na písku naboso, samozřejmě na místech, kde jim nehrozí poranění.

  Většina dětského plochonoží se upraví do 6. - 7. roku věku dítěte. Léčba ploché nohy se zahajuje po třetím roce života a je konzervativní! Především je nutné cvičení, a to ve spolupráci s rodiči! Hlavní je protahování zkrácených svalů, nejčastěji se provádí strečink Achillovy šlachy.
  Až na druhém místě jsou vložky do bot, ty by se neměly používat předčasně na nohu, kde se klenba ještě vyvíjí, stav tím můžeme ještě zhoršit, podpořené vazy a svaly ztrácí schopnost přirozeného posilování. Až při selhání konzervativní léčby (cvičení a stélky) nastupuje léčba operační vedená ortopedem.

  Pro předškolní a mladší školní děti je vhodná obuv, kterou lze na noze utáhnout, nikoliv jen nazouvací. Vnitřek boty vč. stélky má být rovný, podešev ohebná, přední část prostorná.

  Tejpování - taping

  Taping je metoda používaná při různých bolestivých stavech kloubů a svalů, po úrazech, k podpoře ochablých svalů a jako korekční metoda např. při lehčí formě vbočeného palce (hallux valgus) či při kladívkových prstcích.

  K tejpování se používají buď pevné tejpovací pásky či tzv. kinesiotapy.

  V naší ambulanci používáme kinesiotapy TEMTEX.  Vlastností těchto tapů je adhezivita a elastičnost, kdy tape lze natáhnout až o 40-60% a tape se poté vrátí na svou původní velikost. Elasticita tapu vydrží 5 dnů, to je také doba, po kterou je tape na pokožce účinný. Další vlastností Temtex tapu je evaporace, což zjednodušeně znamená, že kůže pod nalepeným tapem může „dýchat“, není tedy hermeticky uzavřená. U dětí, které mají citlivější pokožku, se tape nechává maximálně 3 dny.

  Tape je hypoalergenní, neobsahuje latex, na rozdíl od pevného tapu nelimituje rozsah pohybu, umožňuje běžnou hygienu.

  Jak tape funguje? Stručně řečeno tahem přiloženého tapu na kůži se reflexně změní napětí svalu či kloubního pouzdra, což je způsobeno ovlivněním kožních receptorů a změnou přívodného signálu do CNS (centrální nervové soustavy). Tím podporuje svaly buď ve smyslu +, kdy chceme zlepšit výkon oslabeného svalu, nebo ve smyslu - , kdy chceme odlehčit většinou akutně přetížený sval. Tím dochází
  k ústupu bolesti takto přetíženého svalu. Kromě svalů a kloubů tape ovlivňuje i cévní a lymfatický systém. Různými technikami přiložení tapu můžeme snížit otok, který doprovází různé poúrazové stavy.

  Z výše zmíněného vyplývá samotné použití kinesiotapu. Je možné ho používat ve sportu ke zlepšení výkonu, podpoření svalů během tréninku i při samotném závodu, jako prevence svalových křečí, při různých přetíženích svalových úponů (např. tenisový loket či skokanské koleno), po úrazech ke snížení otoku i bolesti (např. po distorzi hlezna či kolena), u syndromu bolestivého ramena, syndromu rotátorové manžety apod. Tape je možné použít také jako mechanickou oporu nestabilních kloubů, ke zlepšení posturální stability (postura = postoj), při bolesti v oblasti Achillovy šlachy, ke korekci vbočeného palce na noze, jako funkční korekci např. při peroneální paréze (přepadávání špičky nohy při obrně peroneálního nervu, je to elegantnější způsob místo tzv. peroneální pásky).

  Tape má též podíl na zlepšení vzhledu jizvy po odstranění různých kožních útvarů, nebo operační jizvy po větších chirurgických výkonech. Lze ho využít i na jizvy aktivní (starší, po předchozích operačních výkonech, které mohou bolet a způsobovat kontraktury).

  Dle efektu, kterého chceme docílit, přikládáme tape v různém napětí a také v různém tvaru tapu. Nejčastěji používáme tvar I, Y a X, dále k ovlivnění hlavně otoku jsou to tvary jako vějíř, síť či tzv. donut hole, viz foto.

              

  Vložky Formthotics a jejich individuální úprava

  Termoplastické vložky Formthotics jsou vyráběny na Novém Zélandu. Na rozdíl od jiných vložek, které jsou lisovány, jsou stélky Formthotics vyřezány z bloku polyetylénové pěny, čímž je zachována homogenní hustota materiálu. Jejich povrch je nesmáčivý, to umožňuje jejich snadné čištění.

  Výhodou stélek je možnost tvarování po jejich zahřátí. K tomu používáme originální nahřívací přístroj Formthotics Heating Machine. Vložky se vytvarují přímo v botě klienta, poté co provede několik cviků, aby došlo k “ obtisknutí“ nohy klienta do stélky.  Formthotics se vyrábějí v mnoha modelech, které se liší mírou podpory a svou denzitou.

  V naší ambulanci prozatím máme tři modely, a to Burgundy, Dual density a Youth single. Do budoucna počítáme s rozšířením nabídky modelů. Burgundy – barva vínová, s nízkou hustotou, “měkké“, vhodné pro pacienty trpícími otlaky, pacienty s rizikem syndromu diabetické nohy

  Dual density – spodní vrstva modrá (střední hustota), horní vrstva červená (vysoká hustota), stabilní, pevná podpora, komfortní, pro chůzi i pro běh

  Youth single – zelené, dětské (pro děti od 4 do 12 let), měkké

  (Pro pacienty s rizikem diabetické nohy jsou určeny vložky Vasyli Armstrong – speciální technologie, která umožňuje eliminovat třecí síly mezi nohou a vložkou, které často vedou ke vzniku defektu)

  Další výhodou termoplastických vložek Formthotics je možnost jejich individuální doúpravy. Po nahřátí horkovzdušnou pistolí je možné, dle zjištěné patologie chodidla, dolepovat na vložku různé vyrovnávací klínky či srdíčka a zlepšit tak odval chodidla. Přilepené klínky se na samotné vložce upravují pomocí brusky, aby byl komfort vložky zachován. Vložky Formthotics již při výrobě mají speciální tvar, který vede nohu a zabraňuje jejímu vychylování, ideálně podpírají nožní klenbu.

         

         
      Příklad přilepení srdíčka ze spodu vložky                          Srdíčko je díky tepelné tvarovatelnosti do stélky vytlačeno

  Ani tyto sériově vyráběné vložky však nejsou zcela vhodné pro všechny klienty. U pacientů s těžkými vadami, např. těžkým plochonožím, kdy již ani pasivně nelze docílit obnovení podélné klenby, je nutné individuálně zhotovit nejlépe odlitkovou vložku, která jen kopíruje danou patologii, nekoriguje ji! Za tímto účelem naše ambulance spolupracuje s ortopedickou protetikou, s firmou Proteor Ostrava, která vysílá své techniky. Tito si pacientovy nohy naměří, a do několika dnů je vyroben pár individuálních vložek.

  Zarůstající nehet a Ortonyxie

  Zarůstající nehet (latinsky unguis incarnatus) se nejčastěji vyskytuje na palci u nohy, ale může se nacházet i na ostatních prstcích nohy. Příčinou je především útlak nehtu v úzké botě a špatný způsob zastřihávání nehtů do obloučku, dále jsou to stavy po úrazu nehtu a onychomykóza (plísně nehtů). Následkem těchto stavů nehet vrůstá pod nehtový val, kde tlakem způsobí drobné poranění, dojde k rozvoji lokálního zánětu, který se projeví otokem, zarudnutím až případně hnisavou sekrecí a tzv. granulacemi („živé maso“) v oblasti nehtového valu.

  Prevencí zarůstání je především rovné zastřihávání nehtů na noze, boty s dostatečným nadměrkem (volný prostor mezi prsty a špičkou boty), dostatečná hygiena a lokální či celková léčba plísní na noze.

  Způsob ošetření zarůstajícího nehtu:

  Ve stádiu zánětu, s hnisavou sekrecí a granulacemi se nejprve snažíme o zklidnění antiseptickými mastmi nejčastěji s obsahem povidonjodu. Po zklidnění zánětu je možné zvolit několik způsobů. Dosud převažují chirurgické metody ošetření, které však mají velké procento recidiv, dochází často k následné deformaci nehtu, vyrůstání odštěpených pahýlů nehtové ploténky apod.

  K těmto chirurgickým metodám řadíme:
  Parciální ablace nehtové ploténky – odstranění pouze zarůstající části nehtu – při dorůstání nehtu může tento opět zarůst do nehtového valu Totální ablace nehtu – používá se při zarůstání do obou nehtových valů, často se nesprávně používá i u onychomykózy – plíseň nehtu není indikací k jeho odstranění!
  Plastika nehtového lůžka – používá se ve 3. a 4. stádiu, kdy jsou přítomny granulace, provádí se parciální ablace + excize (vyříznutí) granulací a zároveň části nehtového lůžka i s částí nehtové matrix (to je místo odkud samotný nehet vyrůstá), následně se defekt zašije několika jednotlivými stehy. Správně provedená má tato metoda nejlepší výsledky, ale důsledkem je trvalé zúžení nehtové plotny.

  Dalším způsobem ošetření zarůstajícího nehtu je tamponáda – vytamponování, či tzv. sulci protectori - nasazení speciálních trubiček na zarůstající okraj nehtu, tyto metody jsou pouze dočasné a nemusí být pacientem vždy dobře snášeny.

  Ortonyxie

  Ortonyxie neboli šponování či rovnání nehtů je již celkem rozšířenou metodou, především v Německu, kde výrazně převažuje nad chirurgickými metodami. Je však již několik let používána i v České republice. Má oproti chirurgickým metodám minimální procento recidiv (2,6% oproti 64 - 72% při ablaci). Je to metoda výhodná i u diabetiků, kde i drobná ranka či chirurgický zásah na prstech nohy může způsobit gangrénu (odúmrť) celého prstce či palce.

  K rovnání zarůstajících nehtů se používají nehtová rovnátka, nejčastěji drátková, dále též plastová, příp. kombinovaná.

  V naší ambulanci používáme drátková rovnátka GTO, která se speciálními nástroji upraví a přiloží na nehet, na každé straně se zaháknou za nehtovou ploténku, drátek se utáhne, a tah za oba okraje drátku způsobí postupné narovnání nehtu. Tím dochází ke snížení tlaku nehtu do nehtového valu, ústupu zánětu, vymizení granulací. Nehtová rovnátka je potřeba vzhledem k odrůstání nehtu opakovaně vyměnit. Výměna se provádí v intervalu 6ti týdnů až 2,5 měsíce (u dětí, kde nehet roste rychleji i po 2-3 týdnech). První kontrola po nasazení je po týdnu, tato je zdarma. Celková délka přiložení rovnátka je 12 až 18 měsíců.

                

  Plastová rovnátka BS Spange:
  Tato rovnátka tvoří pružná plastová destička, která se upraví podle velikosti nehtu a k nehtu se přilepí speciálním lepidlem. Plastové špony se používají spíše na tenčí a dětské nehty. Nevýhodou je, že může dojít k odlepení rovnátka, pak je nutná kontrola a znovu přilepení rovnátka, tato neplánovaná úprava je zdarma. Také plastové špony se musí po 6ti týdnech až dvou měsících vyměnit.

  Vložky Currex, medi a ErgoPad

  Sportovní vložky Currex

  Jsou vyráběny ve třech provedeních dle podpory mediální klenby – HIGH pro vysokou klenbu, MED pro neutrální chodidlo a LOW pro nízkou klenbu. Nejčastěji jsou používané MED a HIGH.

      

  Typy:

  ACTIVEPRO – míčové sporty, sálové sporty, outdoor, tenis

  - prodyšná trojitá vrstva konstrukce
  - schopnost pohlcování nárazů v přední a zadní části

  RUNPRO – běh, chůze, triatlon

  - prodyšná trojitá vrstva kontrukce
  - schopnost pohlcování nárazů v přední části
  - zvýšení přední části pro maximální přenos energie

  Vložky medi

  medi footsupport Business slim

  - štíhlý tvar
  - vhodné pro celodenní nošení, ale i do sportovních bot
  - nabízí dostatečnou podporu pro nohy v módní
  - opora podélné klenby, specifické tlumící zóny

  medi footsupport Heel Spur

  - snižují tlak v oblasti paty, zmírňují tak bolesti v oblasti patní osruhy
  - vhodné při plantární fascitidě - mají výstelku podél celé plantární fascie
  - opora podélné klenby  Vložky ErgoPad weightflex

  - německá kvalita a preciznost
  - velice tenká a flexibilní ortopedická vložka
  - pro různé druhy obuvi
  - patentované jádro X-core podporuje klenbu chodidla a umožňuje přirozenou biomechaniku chůze
  - tvrdost jádra SOFT, MEDIUM, STRONG

  Vložky Superfeet

  Superfeet jsou americké vložky společnosti Superfeet Worldwide, Inc. Většina vložek je vyráběna v Jižní Korei. Nový typ Carbon je vyráběn v USA. Vložky Superfeet pomáhají stabilizovat nohu, rovnoměrně distribuovat váhu těla, účinně absorbují náraz na patu při chůzi či běhu. Svým tvarem vložky Superfeet modelují podélnou klenbu nohy přirozeným způsobem, staví patní kost do neutrální polohy. Je to dáno podepřením tzv. subtalárního kloubu. Firma Superfeet tuto konstrukci nazývá Fit systém.

  Záruka zákazníkovi:
  Firma Superfeet poskytuje 60denní garanci, což znamená, že jestliže do 60dní od zakoupení z nějakého důvodu zákazník nebude spokojen s vložkami Superfeet, muže je vrátit zpět a budou mu vráceny peníze.

  Typy ortopedických vložek Superfeet

  - vložky jsou rozděleny a pojmenovány podle barev

  Black:
  -nejvíce univerzální vložky, nízkoprofilový tvar, vhodné i do obuvi s malým objemem - také do sportovní obuvi, ideální pro golf, horská kola

  Carbon:
  - pevný stabilizační segment z uhlíkových vláken v kombinaci s ultralehkou a tenkou pěnou - nízkoprofilové - jsou určené pro sportovce, kteří požadují výsledky s vysokým výkonem - díky svému tvaru padnou do sportovní obuvi

  Green:
  - vložky s vysokým profilem, s hlubokou patní miskou pro maximální podporu a absorpci nárazů - do běžné obuvi, pracovní obuvi, i do sportovních bot – běžecké i krosové, boty pro lyžování a snowboard, turistická a trekingová obuv

  Blue:
  - střední profil - přizpůsobuje se většině typů nohou, vhodná pro podélně plochou nohu - pro sportovní obuv – ideální pro fotbal

  Dále existují vložky hnědé (Copper) a oranžové (Orange), které jsou charakteristické vyšší paměťovou pěnou v přední části vložky, noha se do vložky “zkopíruje”, oranžové vložky mají speciální pěnu absorbující nárazy – vhodné do pracovní obuvi v zátěžových provozech. Žluté vložky (Yellow) mají zvýšenou patu, hodí se do hokejových bruslí, cyklistické obuvi a běžeckých treter. V naší ambulanci máme tzv. DEMO – FIT systém Superfeet, což znamená, že od každého typu a každé velikosti máme jednu “demo” vložku. Pomocí tohoto systému můžeme přímo v ambulanci vybrat nejvhodnější typ vložky a velikost, tak aby vložka přesně padla noze a botě zákazníka. Originální vložka je hned objednána a do 1-2 dnů může být vydána zákazníkovi.